Kirkon sateenkariväelle vertaisryhmä

Ryhmä on suunnattu kirkon työntekijöille, luottamushenkilöille ja muille seurakunnissa toimiville henkilöille.

Suomen evankelis-luterilaisessa kirkossa toimiville seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kuuluville ihmisille on perustettu sosiaalisen median ryhmä.

Joensuussa teologiaa opiskelevien Saga Bobergin ja Essi Taivalojan Facebookiin perustaman ryhmän tarkoituksena on olla alusta valtakunnalliselle sateenkaari-ihmisten verkostoitumiselle.

Ryhmä tarjoaa mahdollisuuden kohdata muita sateenkaari-ihmisiä ja jakaa omia kokemuksia. Ryhmä on suunnattu kirkon työntekijöille, luottamushenkilöille ja muille seurakunnissa toimiville henkilöille.

Kirkon seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen asiaa kirkossa ajaa myös muun muassa Yhteys-liike, joka on perustettu vuonna 2000. Facebook-ryhmän perustajien mukaan tarkoituksena ei ole synnyttää vastakkainasettelua muiden toimijoiden kanssa, vaan vahvistaa kirkon uudistusmielistä rintamaa.

Jätä kommentti